11.11.2012

Efes/Yedi Uyuyanlar/Şirince

Yukarıdaki kedi Efes kedilerinden, heykelin gölgesinde dinlenmekte kendisi. 

Bugün yeni mekanlarımız Efes, Yedi Uyuyanlar Mağarası ve Şirince Köyü.

Efes'in tarihini merak edenler, edip de sayfalarca okuyamam diyenleri yine wikipediaya alalım.

Ben Efes'te iki hata yaptım. Bir; gezmeden önce yeterince okumadım, araştırmadım, paraya kıyıp bir audiobook almadım. İki; şapkasız çıktım. Siz siz olun bu hataları yapmayın, güneşin altında şapkanız, kafanızda da yeterince bilginiz olsun. Efes'i gezerken keyfiniz tam olsun.


Bizim gibi hızlı bir tur yapsanız bile en az iki saatinizi Efes'te geçirebilirsiniz. Müze kartınız var ise ne ala! Yok ise biletle aynı fiyat olduğu için müze kart almanın tam zamanı.

Efes'e elveda derken, açlıktan bayılmak üzereyiz. İlk hedefimiz "Yedi Uyuyanlar Mağarası"


Yedi Uyurlar neymiş? Geç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hristiyan gencin sığındıkları rivayet edilen mağara imiş. Daha sonra mezar kilise haline getirilmiş. Bizim vatandaşlarımız için ise sanıyorum tabelası önünde yedi kişinin bir araya gelip uyur pozları vererek fotoğraf çektirebileceği şahane bir mekan anlamına geliyor, Ashab-ı Keyf.


Sanmayın ki ben farklıyım. Ben de gider gitmez fotoğraf çektirmesem de kendimi köpüklü ayrana ve gözlemeye verdim. Yavuz'un yeri enfes, mutlaka ama mutlaka gidin!


Bir anda şaraplara geçtik ise neredeyiz. Tabi ki; Şirince. 
Şirince çok güzel bir yer; fakat anlayamadığım bir iki şey var. Şirince'nin her yeri şarap satan dükkanlar ile dolu. Pek sağ olsunlar, her birinde bütün şarapları deneyebiliyorsunuz. Fakat neden bütün dükkanlar aynı şarapları satıyor, o kısmı çözemedim? 20 dükkan gezip, aynı şarabı denemek pek başarılı değil bence. Hıı şaraplar pek tabi leziz, esnaf pek güler yüzlü. Ona sözümüz yok!


İzmir'in Atatürk sevgisi bir başka. Her dükkanda baş köşede!


Evimize şarap, anı olarak da magnet alarak Şirince'yi terk ediyoruz.
Dönüş yolunda gazetede Şirince'nin malumunuz 21 Aralık'ta kıyamet koparsa kurtulacağına inananları okuyoruz. Hayat enteresan :)
İlk hedefimiz Çeşme!1 yorum:

fermina daza dedi ki...

efesli kedili fotoğrafı çok beğendim, kedi rahatlığına çok özeniyorum :)

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...