24.09.2012

Like CrazyBuraya sanırım hiç izlediğim filmlerle ilgili yorumlarımı yazmamışım. Zaten malesef hiçbir zaman o harika, tüm yönetmenleri bilen sinema izleyicisi olamadım. Hatta zaman zaman kendimi aşırı dozda romantik komediye maruz bıraktığım da doğrudur. (8-6 çalışınca o kafanın bir şekilde boşalması lazım değil mi?)

Dün keyif pazarı sinema kuşağımda "Like Crazy" vardı. Film Sundance Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmış, Felicity Jones ve Anton Yelchin ise başrollerde diyerek gereken IMDB bilgilerini verdikten sonra sizlere önerir miyim o kısma geçelim.

Not: Farkında olmaksızın spoiler barındırabilir.

Öncelikle şu an uzak mesafe ilişki yaşayanlar, mutlu sona kavuşacağına inananlar izlemesin. Kendinizi üzmenin alemi yok, zaten zor şeyler yaşıyorsunuz. Hiç bulaşmayın.

Uzak mesafe ilişkisini bu iş yürümeyecek diye bitirenler, bu yüzden acı çekenler ya da çektirenler; hıh siz mutlaka izleyin.

Uzak mesafe ilişkisi nedir pek bilmeyenler ama romantik komediden ziyade daha gerçekçi bir yaklaşımla ilişkileri ele alan bir film izlemek isteyenler, size de izlemenizi öneririm.

Filmin konusu ise şöyle; Anna İngiltere'den exchange öğrenci vizesi ile Amerika'ya gelmiş bir kızımızdır. Burada Jacob ile tanışır ve aşık olurlar. Birbirlerini çok seven bu çiftin ilişkisi, Anna'nın vizesini aşması sebebi ile bir daha Amerika'ya giriş yapamaması ile çıkmaza girer. Filmin bundan sonrası ise bu gayet sıradan konuyu, romantize etmeden çok gerçekçi bir bakış açısı ile ele alıyor.

Şimdi ciddi spoiler;

İşte ben filmin bu gerçekçi yaklaşımını çok sevdim.

Uzak mesafede ilişki yaşanırken aslında bir şekilde iki tarafın da hayatlarına devam ettiğine, kırk yılda bir gelen sevgilinin o hayata aslında hiç dahil olamayışına, iki kişinin değişip, aslında eski bir hayale tutunduğunu farketmemesine/farketmesine/farkedip ısrarla anlamamazlıktan gelmesine ve filmin bunu anlatışına bayıldım.

Pek tabi bu işler bak böyle demek zor, hayatta her zaman istisnalar vardır fikrindeyim.

Filmi de öneririm.

2 yorum:

Deniz dedi ki...

Denizcim en yakın zamanda izliycem çok merak ettim cunku ben kesinlikle izlemesi gereken o ıkıcı katagorideyim maalesef :(
izledikten sonra izlenimlerimi paylaşırım ;)
sevgiler

Deniz dedi ki...

Uzulmekle beraber o halde izlemeni tavsiye ederim! Umuyorum bir nebze iyi hissedersin! yorumlarini bekliyorum :)

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...